Πρόκριση στην επόμενη φάση

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Ημαθίας πήρε η Νίκη Αγκαθιάς η οποία νίκησε στη Βεργίνα την τοπική ομάδα με τον φτωχό, πλην όμως (υπέρ)πολύτιμο 0-1, με κεφαλιά του Γιάννη Βαλδήρ, ο ρέντα του οποίου συνεχίζεται από την αρχή της φετινής προετοιμασίας…
Η αλήθεια είναι ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν ικανοποίησε με την απόδοση της. Μπορεί να υπάρχει βέβαια το ελαφρυντικό των απουσιών, ωστόσο η εικόνα τους, για τα δικά τους, ξεχωριστά δεδομένα δεν είναι αυτή που θα επιθυμούσαν ούτε οι ίδιοι οι άνθρωποι των ομάδων.
Όπως ήταν λογικό, η Αγκαθιά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Αφού στο 14΄ ο διαιτητής της συνάντησης αρνήθηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους στην ανατροπή του Μπάκανου, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από σέντρα ακριβείας του έμπειρου μέσου, ο Βαλδήρ με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, πέτυχε το γκολ το οποίο εν τέλει χάρισε την νίκη στους «ασπρόμαυρους».
Στο 30ο λεπτό, έπειτα από ατομική ενέργεια ο  -απελπιστικά μόνος του- Ευτηριάδης σούταρε λίγο έξω από την περιοχή άουτ και πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του «Πέπε» Αμπροικίδη έχασε την μεγαλύτερη της ευκαιρία, όταν έπειτα από κόρνερ πρώτα ο Ευτηριάδης και μετά ο Ρίσσου δεν μπόρεσαν από κοντά να παραβιάσουν την εστία του Κωτσόπουλου. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι άλλο να προσφέρει πλην της φάσης του 42΄, όταν ο κ. Μελιτζανίδης, δεν έδωσε και δεύτερο πέναλτι στην Αγκαθιά, αυτή τη φορά πάνω στον Διτσόλα.Στην επανάληψη, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ακόμη χειρότερη, με τις δύο ομάδες να συναγωνίζονται στα λάθη. Στο 52΄ ο Ευτηριάδης έπιασε κεφαλιά, την οποία απομάκρυνε ο Πολυζόπουλος Π. Η ομάδα του Νίκου Παπανώτα έχασε την μεγαλύτερη της  ευκαιρία στο 78΄, όταν έπειτα από πάσα του Μπακανου, ο Κωταϊδης μπήκε από τα αριστερά, όμως το συρτό σουτ που πραγματοποίησε, πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 84΄ σουτ του Κουβατσίδη, λίγο έξω από την περιοχή σταμάτησε στο  αριστερό κάθετο δοκάρι του Λύχνα, ο οποίος αμέσως μετά, χρειάστηκε να επέμβει εκ νέου αποκρούοντας με γροθιές το σουτ του Διτσόλα.

Διαιτητής: Μελιτζανίδης (μέτριος)
Συνθέσεις:
ΜΑΣ Βεργίνας: (Θωμάς Αμπροικίδης) Λύχνας, Ζέρης, Ριγόπουλος, Λιόλιος Δ., Μουρατίδης, Τσαρτσαρής, Ρίσσου, Μελιόπουλος (77΄ Λαζόπουλος), Ευτηριάδης, Ντόβας Ν. (46΄ Ντόβας Γ.), Λιόλιος Π. (60΄ Μελιόπουλος Γ.)
Νίκη Αγκαθιάς: (Νίκος Παπανώτας) Κωτσόπουλος, Βαλδήρ, Πολυχόπουλος Κ., Μοσχόπουλος (62΄ Καφές Δ.), Λαμπριανίδης, Πατρίκας (57΄ Κουβατσίδης), Μελιόπουλος, Διτσόλας, Ξαφέτης (46΄ Κωταϊδης), Μπάκανος, Πολυζόπουλος Π.